• Home
  • Alimenty w Warszawie

Alimenty w Warszawie

Źródło: https://adwokatdrejewicz.pl/

Czym są alimenty w Warszawie?

Alimenty w Warszawie tak naprawdę nie różnią się niczym od tych, które są wypłacane w innych regionach Polski. W naszym kraju nie obowiązuje jako taka regionalizacja prawa cywilnego czy rodzinnego, dlatego interesując się tą tematyką, uzyskasz szeroką wiedzę, która może być wykorzystana w każdym województwie. W naszej kancelarii świadczymy usługi zarówno z zakresu prawa rodzinnego, którego częścią właśnie jest tytułowe zagadnienie, jak również z zakresu prawa spadkowego, prawa pracy czy prawa karnego. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie z należytą starannością. Poniżej wyjaśniamy, czym w ogóle są takie świadczenia i kiedy mamy z nimi do czynienia.

Definicja

Alimenty to bardzo szerokie pojęcie, które wywodzi się z języka łacińskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu żywność. Jednak z pewnością nie jest to odpowiedź, która Cię usatysfakcjonuje. Tak naprawdę nie ma ona bowiem wiele wspólnego z tym, co chcemy poddać analizie. Niemniej jednak geneza tego pojęcia ukierunkowuje na właściwy wątek. W myśl obowiązującego prawodawstwa są to środki utrzymania, które przeznacza się na realizację podstawowych potrzeb związanych z funkcjonowaniem jednostki. Chodzi tu w szczególności o zaspokojenie potrzeb dotyczących wyżywienia, ubrania, leczenia czy mieszkania. Innymi słowy, są to pieniądze przekazywane na zapewnienie podstawowych potrzeb.

Uregulowania prawne

Chcąc odnieść się do obowiązujących aktów prawnych, możemy powiedzieć, że alimenty są szerzej opisane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z art. 128 tej ustawy definiuje się je jako środki utrzymania, które mają zaspokoić bieżące potrzeby, w szczególności dotyczące wyżywienia, ubrania czy leczenia. Co ciekawe, w miarę możliwości, środki te odnoszą się również do zapewnienia budżetu do wychowania. Dodatkowo zwróć uwagę na to, że zagadnienie skupia się nie tylko wokół dostarczania środków pieniężnych, ponieważ alimenty mogą być przekazywane również w formie osobistych świadczeń.