• Home
  • Co należy wiedzieć o terapii uzależnionej młodzieży?

Co należy wiedzieć o terapii uzależnionej młodzieży?

Czym jest nałóg, jak i także jak go rozpoznać?

Co jak co, ale uzależnienie jest silnym pragnieniem przyjmowania określonych ściśle psychoaktywnych środków, ale nie tylko. Chociaż większości z nas nałóg się kojarzy z narkomanią czy też z alkoholizmem, to musimy pamiętać, że w obecnych czasach mamy do czynienia coraz częściej także z uzależnieniami behawioralnymi.

Oznacza to nic innego jak to, że uzależnić można się nie tylko od samego alkoholu oraz narkotyków, ale także od Internetu, telefonu komórkowego, robienia zakupów czy też grania w gry komputerowe. Zanim się zdecydujemy na leczenie uzależnień młodzieży, warto także wiedzieć, w jaki konkretny sposób rozpoznać u dziecka uzależnienie. Nie jest to takie łatwe, zwłaszcza, że młody człowiek jest zazwyczaj osobą ostatnią, która myśli o sobie jako o jakimś nałogowcu. Dlatego niezmiernie ważną rolę w zaobserwowaniu faktów oraz wyciągnięciu wniosków odgrywa samo otoczenie. W przypadku uzależnienia się od alkoholu czy też narkotyków, zwykle występują pewne objawy, które mogą nam wskazywać problem. Młodzież odurzająca się psychoaktywnymi środkami może przybierać szybko czy też stracić na wadze, mieć mocno widoczne ślady ukłuć na rękach czy też przestać się interesować swoim wyglądem.

Na czym polega takie leczenie?

Leczenie uzależnień młodzieży wymaga na pewno nieco innego podejścia niż u osób dorosłych. Ta odrębność jest przede wszystkim związana z samym faktem, że osoby dorosłe ponoszą już pełną odpowiedzialność za czyny oraz decyzje, natomiast w przypadku małoletnich jest to kwestia bardziej zawiła. Odwyk dla młodzieży się rządzi nieco innymi prawami. Jednak jego cel jest identyczny. Chodzi o niesienie pomocy osobie uzależnionej, aby mogła powrócić do normalnego oraz zdrowego funkcjonowania. W przypadku uzależnienia się od alkoholu, czy też narkotyków w pierwszej kolejności jest zawsze przeprowadzana tak zwana detoksykacja, która nam pozwala na wyeliminowanie dolegliwości, które są konsekwencją przyjmowania długotrwałego środków psychoaktywnych. Po odtruciu jest możliwa terapia, która to jest podstawową formą leczenia znacznej większości nałogów.

Jak wybrać odwykowy ośrodek dla młodzieży?

Obecnie pośród ośrodków odwykowych dla młodzieży się znajdują zarówno otwarte placówki, jak i także placówki zamknięte, które pomagają ludziom młodym wyjść z nałogu oraz rozpocząć nowe życie, w trzeźwości. Musimy jednak mieć pełną świadomość, że sama w sobie klinika odwykowa to jeszcze nie wszystko. Ważny jest także przeprowadzony profesjonalnie odwyk od narkotyków czy też alkoholu, dzięki któremu osoba uzależniona może odzyskać kontrolę nad swoim własnym życiem. Nie decydujmy się na pierwszy lepszy ośrodek leczenia. Lepiej jest poświecić więcej czasu na wybór ośrodka i mieć pewność, że jest to naprawdę dobry wybór. Chcemy mieć przecież tę świadomość. Nie wyślemy naszego dziecka do ośrodka, który jest byle jaki. Musi to być przemyślana decyzja.

Leave A Comment