• Home
  • Dieta a choroba hashimoto

Dieta a choroba hashimoto

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę Hashimoto, być może zastanawiasz się, jak Twoja dieta może wpłynąć na Twój stan. Chociaż nie ma jednej „właściwej” diety dla osób z chorobą Hashimoto, istnieją pewne względy dietetyczne, które mogą pomóc w radzeniu sobie z towarzyszącymi jej objawami. Przeanalizujmy, co należy wiedzieć o zarządzaniu dietą podczas życia z tym zaburzeniem autoimmunologicznym.

Podstawy diety w chorobie Hashimoto

W przypadku choroby Hashimoto ważne jest, aby jeść pożywne produkty, które dostarczają niezbędnych witamin i minerałów, a także błonnika. Ważne jest również ograniczenie przetworzonej żywności i tłuszczów nasyconych, które mogą zwiększyć stan zapalny w organizmie. Dodatkowo należy unikać produktów mlecznych, ponieważ mogą one powodować problemy trawienne. Jedzenie zrównoważonej diety, która składa się z chudego białka, warzyw, owoców, orzechów i nasion może pomóc odżywić organizm, jednocześnie minimalizując stan zapalny i problemy trawienne związane z chorobą.

Rola glutenu w diecie

Wiele osób z Hashimoto wybiera dietę bezglutenową, ponieważ gluten został powiązany ze wzrostem przeciwciał, które atakują tarczycę. Jednak nawet jeśli nie masz wrażliwości na gluten lub celiakii, unikanie glutenu może nadal pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie spowodowany zaburzeniem autoimmunologicznym. Dolna linia jest taka, że wyeliminowanie glutenu z diety może być korzystne w zmniejszeniu objawów Hashimoto, ale nie jest to konieczne dla każdego, kto został zdiagnozowany z tym zaburzeniem autoimmunologicznym.

Suplementy, które mogą pomóc

Oprócz jedzenia zrównoważonej i odżywczej diety, wiele osób decyduje się na uzupełnienie swojej diety o witaminy i minerały, które są znane, aby pomóc zarządzać objawami związanymi z tym warunkiem. Na przykład, suplementy witaminy D są często stosowane w celu zwiększenia funkcji odpornościowych, podczas gdy suplementy selenu mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu zapalenia w organizmie spowodowanego reakcją autoimmunologiczną wywołaną przez chorobę Hashimoto. Jak zawsze, najlepiej jest porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego reżimu suplementów, tak aby nie kolidowały lub wchodziły w negatywne interakcje z innymi lekami lub zabiegami, które możesz przyjmować z powodu innych warunków zdrowotnych lub chorób. Diety dostępne na https://dietomix.pl

Życie z zaburzeniem autoimmunologicznym, takim jak choroba Hashimoto, wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o dietę i odżywianie. Stosując zbilansowaną dietę o niskiej zawartości przetworzonej żywności i tłuszczów nasyconych oraz wysokiej zawartości bogatych w błonnik owoców i warzyw, a także ograniczając w miarę możliwości nabiał z diety – osoby żyjące z tym schorzeniem będą w stanie lepiej radzić sobie z objawami dzięki samym wyborom żywieniowym (a także potencjalnie dodając kilka suplementów witaminowych/mineralnych). Ostatecznie jednak każda osoba musi dowiedzieć się, co działa najlepiej dla nich poprzez próby i błędy, więc nie bój się eksperymentować! Ostatecznie jednak, jeśli nie jesteś pewien, zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek trwałych zmian!