• Home
  • Fotowoltaika – na jakim dachu sprawdzi się najlepiej?

Fotowoltaika – na jakim dachu sprawdzi się najlepiej?

Fotowoltaika to nowoczesny i ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii odnawialnej. Ciepło promieni słonecznych może być wykorzystywane do ogrzewania wody, a także wnętrz. Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest oraz większe, szczególnie w dobie stałych podwyżek kosztów użytkowania prądu. Warto jednak pamiętać o tym, że nie na każdym dachu panele słoneczne będą w pełni wydajne.

Kształt dachu

Systemy fotowoltaiczne powinny został ułożone na dachach o kącie wynoszącym 30-45 stopni. Takie nachylenie połaci dachowej jest najbardziej opłacalne, jednak panele słoneczne montuje się również na dachach płaskich. Wówczas należy zastosować specjalne konstrukcje montażowe, dzięki którym można modyfikować nachylenie paneli.

Orientacja dachu

Wokół orientacji dachu najkorzystniejszego dla fotowoltaiki narosło wiele mitów. Warto podkreślić, że panele można zamontować na dachu tak naprawdę bez względu na to, na którą stronę jest on zwrócony. Najkorzystniejsza jest orientacja połaci na południe, jednak panele równie dobrze mogą być położone na stronę wschodnią czy zachodnią. Nie powinno się natomiast montować paneli na połaciach skierowanych na północ z powodu ich niskiej efektywności.

Zacienienie dachu

Fotowoltaika https://suntrack.pl/144-victron-energy potrzebuje promieniowania słonecznego – ważniejsze niż orientacja dachu jest jego zacienienie. Jeśli w bliskiej okolicy domu znajdują się drzewa zasłaniające w ciągu dnia światło to panele będą miały obniżoną efektywność pracy. Jeśli zacienienia nie da się zlikwidować to alternatywą może okazać się fotowoltaika zamontowana na stelażach naziemnych.