• Home
  • Leasing samochodowy – czym właściwie jest?

Leasing samochodowy – czym właściwie jest?

Raczej wszyscy jesteśmy w stanie docenić to, że mamy swobodny dostęp do pojazdów motoryzacyjnych i z ich pomocą jesteśmy w stanie zawsze wszędzie w miarę szybko się dostać. Korzystamy z tych możliwości. Nie wyobrażamy sobie życia bez samochodów, bo to samochody sprawiają, iż życie staje się o niebo łatwiejsze i wygodniejsze. Gdy jednak prowadzimy własną działalność, nieraz tych aut potrzebujemy znacznie więcej niżeli przeciętny człowiek. Nabieramy wtedy ochoty na to, by wykorzystać leasing samochodu, bo często po prostu nie stać nas na zakup jeszcze dodatkowego auta albo nie chcemy w nie wkładać tak od razu zbyt dużych pieniędzy. Oczywiście istnieje też opcja wzięcia samochodu na kredyt, jednakże ta opcja na ogół jest już w ogóle najmniej opłacalna. Zamiast więc kombinować, rzeczywiście zainteresujmy się leasingiem. Gdyby nie był on korzystny i opłacalny dla przedsiębiorców, dziś już żaden właściciel firmy by z niego nie korzystał, a jest przecież zupełnie odwrotnie. Leasing z roku na rok staje się wręcz coraz bardziej popularny.

Jak to właściwie działa?

Mając te podstawowe informacje, jesteśmy już w stanie powiedzieć, że leasing jest wygodną, popularną i najprawdopodobniej opłacalną formą zapewniania sobie (i firmie) dodatkowych samochodów. Zanim jednak z tej formy „pożyczki” skorzystamy, zastanówmy się, jakie są jej ogólne zasady. Nie powinniśmy podpisywać umowy leasingowej, dopóki nie będziemy potrafili odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego nas ona zobowiązuje i co nam zapewnia. Leasing samochodowy za każdym razem działa mniej więcej na podobnych zasadach. Musimy wiedzieć, że w jego ramach nie pozyskujemy samochodu na własność, czyli nie kupujemy go w sposób tradycyjny, a decydujemy się na jego tzw. wypożyczenie. Udajemy się do wybranej wcześniej firmy leasingowej, wybieramy z jej oferty odpowiadający nam model pojazdu, a następnie decydujemy o tym, przez jaki czas będziemy chcieli z niego korzystać. Ten zaplanowany z góry okres użytkowania jest zaznaczony w umowie. Na jej podstawie nie stajemy się zatem prawowitymi właścicielami nowego auta, a jego najemcami, którzy po upływie wyznaczonego w dokumencie terminu muszą to auto zwrócić i to w nienaruszonym stanie.

Na ogół takie samochodowe „pożyczki” udzielane są na okres kilku lat. Użytkujemy więc wynajęte auto przez jakieś dwa, trzy lub cztery lata, a następnie zwracamy je firmie leasingowej. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Oczywiście musimy wiedzieć, że gdy termin naszej pożyczki upłynie, prawie każda firma zaproponuje nam od razu wykupienie pożyczonego wcześniej auta. Jest to opcja warta przemyślenia. Oczywiście dzięki temu, że wcześniej płaciliśmy za leasing samochodowy, koniec końców to auto możemy kupić w dużo niższej cenie niż wtedy, gdybyśmy chcieli to zrobić „normalnie”. Warto zatem wynajmować takie samochody, jakie chce się potem pozyskać na własność. W tym celu musimy oceniać ich wartość i przewidywać, czy w przyszłości nie ulegnie ona przypadkiem obniżeniu.

Jak skorzystać na leasingu samochodowym?

Różne praktyczne rozwiązania, z których ludzie chętnie korzystają, zazwyczaj są oferowane przez różne firmy. Mogłoby się wydawać, że leasing aut to domena po prostu standardowych firm leasingowych, jednakże nie do końca tak to wygląd. Śmiało możemy przecież pozyskać auto bezpośrednio u jakiegoś dealera samochodowego. To drugie rozwiązanie na ogół będzie nawet korzystniejsze, gdyż pozwoli nam uniknąć płacenia za prowizję, a musimy wiedzieć, że w tym momencie bywa ona bardzo wysoka. Najlepiej więc na spokojnie porównajmy sobie ceny usług różnych osób i różnych placówek. W przypływie emocji nie decydujmy się od razu na pierwszy lepszy leasing samochodu, a przejdźmy się do różnych firm i dealerów, by posprawdzać sobie, co takiego mogą nam oni zaoferować. Warto przecież nawet na takim leasingu trochę zaoszczędzić. A skoro jesteśmy w stanie to zrobić, czemu by z tej opcji nie skorzystać?