• Home
  • Na czym polega sitodruk?
Bank Phrom/unsplash.com

Na czym polega sitodruk?

Sitodruk to technika druku wykorzystująca tkaną siatkę, na której umieszcza się szablon blokujący farbę. Sito ma otwory o takiej samej wielkości i kształcie jak drukowany obraz, dzięki czemu farba drukarska przepuszczona przez siatkę blokuje wszystkie otwory i tworzy nadruk na papierze lub innym materiale. Na stronie gadges.pl znajdziesz inne porady technologiczne. 

Drukowanie przy użyciu sita może być bardzo przydatne w produkcji przedmiotów użytkowych, takich jak koszulki, torby, kapelusze itp. Umożliwia on dodawanie własnych, niestandardowych wzorów do tych przedmiotów bez konieczności wydawania pieniędzy na drogi sprzęt lub oprogramowanie.

Co to jest sitodruk?

Sitodruk jest narzędziem używanym do drukowania wzorów na tkaninach lub innych materiałach. Sitodruk składa się z wygrawerowanej metalowej ramy z przymocowaną do niej otwartą siatką. Oprócz otwartych obszarów, przez które przechodzi farba, niektóre części siatki mogą być zablokowane przez inną warstwę materiału z otworami. Te zablokowane obszary służą jako szablony dla określonych kolorów w projekcie.

Sitodruk polega na nakładaniu farby drukarskiej na siatkę sita, a następnie użyciu rakli w celu przetłoczenia farby przez siatkę na podłoże (zwykle papier lub tkaninę). Ponieważ farba jest wtłaczana w siatkę, sitodruk jest bardzo trwały i długotrwały.

Proces ten pozostał mniej więcej niezmieniony od czasu jego powstania, jednak od lat 50. do 70. ubiegłego wieku wprowadzono wiele innowacji, które zmieniły ten proces. Jedną z nich było coraz częstsze wystawianie ekranów na działanie promieni ultrafioletowych w celu zwiększenia ich trwałości. Doprowadziło to do zmiany w sposobie drukowania, ponieważ wcześniej drukarze używali tylko jednego sita na raz, natomiast teraz mogli używać wielu sit jednocześnie, co umożliwiło wykonanie większej liczby odbitek na raz, a także ułatwiło pracę osobom, które same nie były artystami. Sitodruk jest stosowany do drukowania wielkoformatowych plakatów, koszulek, naklejek i innych rodzajów artykułów promocyjnych.