• Home
  • Przyczyny zaburzeń snu
Nubelson Fernandes/unsplash.com

Przyczyny zaburzeń snu

Insomnia, czyli bezsenność, to jedno z wielu rodzajów zaburzeń snów negatywnie wpływających na nasze codzienne funkcjonowanie. Przez to, że dotyka ona coraz więcej osób, również młodych, jest chorobą cywilizacyjną, której nie można bagatelizować. Jakie są przyczyny bezsenności  i jak je leczyć?

Co to jest bezsenność?

Bezsenność może być bardzo różnie klasyfikowana w zależności od częstotliwości lub rodzaju dolegliwości. Można wyróżnić organiczne zaburzenia snu związane z chorobami somatycznymi i układu nerwowego, a także nieorganiczne zaburzenia snu, które wiążą się z innymi dolegliwościami niż choroby. W klasyfikacji ze względu na częstotliwość dolegliwości można wyróżnić bezsenność przygodną, która jest kilkudniowa, bezsenność krótkotrwałą oraz bezsenność przewlekłą utrzymującą się przez przynajmniej kilka miesięcy lub lat.

Bezsenność jest zaburzeniem snu znanym również jako insomnia. Nie jest to jedyne zaburzenie snu, bo może być to również narkolepsja, lęki nocne, czy sennowłóctwo. Za bezsenność uznaje się często trudność z zasypianiem oraz utrzymywaniem snu. Takie dolegliwości muszą się często powtarzać. O bezsenności mówimy, gdy utrzymuje się ona przez co najmniej trzy dni w tygodniu. Bezsenność ma bardzo negatywny wpływ na codziennie funkcjonowanie oraz zdrowie naszego organizmu.

Objawami bezsenności są przede wszystkim trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu w ciągu nocy. Często chory budzi się zbyt wcześnie, a źle przespana noc kończy się negatywnie w dniu następnym, wywołując u niewyspanej osobie rozdrażnienie, impulsywność, a nawet agresję. Taka osoba jest również gorzej skoncentrowana i mniej efektywna w wykonywaniu swojej pracy.

Leczenie insomnii – domowe i farmakologiczne

Z bezsennością można początkowo próbować radzić sobie samemu, choć wymagana jest przy tym wytrwałość oraz zmiana nawyków, jeżeli problemy ze snem mogą być przede wszystkim związane ze złej higieny snu. Wtedy warto pamiętać o odprężaniu organizmu przed snem, stosując ciepłe kąpiele, a także stroniąc od używania urządzeń elektronicznych tuż przed pójściem spać. Pamiętajmy, że smartfony, komputery i telewizory emitują niebieskie światło, które utrudnia zasypianie. Należy również zadbać o przestrzeń wokół siebie. W sypialni powinno być cicho, ciemno i jak najbardziej komfortowo. Dla większego uspokojenia można pić wieczorem herbaty ziołowe o właściwościach kojących, takie jak melisa lub lawenda. Można również pokusić się o zażywanie ziołowych suplementów diety.

W przypadku, kiedy żadna z tych metod nie przynosi efektu, powinno się skonsultować z lekarzem, który na podstawie badań będzie mógł ocenić, w jaki sposób można wyleczyć bezsenność. Specjalista może przepisać leki wspomagające zasypianie. Niektóre bardziej skuteczne z nich są na receptę, dlatego warto w takim wypadku uzyskać receptę online za pośrednictwem Receptomat.pl. Po wypełnieniu formularza po krótkim czasie oczekiwania lekarz zadecyduje o wystawieniu e-recepty na lek.

Przyczyny zaburzeń snów

Przyczyny bezsenności dzielą się przede wszystkim na organiczne zaburzenia snu i nieorganiczne zaburzenia snu. Do tych pierwszych można zaliczyć takie schorzenia jak chorobę niedokrwienną serca, czy choroby Alzheimera. Z kolei w przypadku nieorganicznych zaburzeń snu możemy mieć do czynienia z uzależnieniami, niewłaściwą higieną snu, czy nieregularnymi porami zasypiania, np. przez pracę.

Przyczyną insomnii może być również przewlekły stres, zaburzenia psychiczne takie jak nerwica, czy depresja lub zespół niespokojnych nóg oraz zespół obturacyjnego bezdechu sennego. Dzięki ustaleniu przyczyny podczas konsultacji z lekarzem można postępować w dalszym leczeniu, dostosowanym do konkretnej przypadłości pacjenta.

Zdj. główne: Nubelson Fernandes/unsplash.com