• Home
  • Sprawdź, jak przebiega terapia uzależnień

Sprawdź, jak przebiega terapia uzależnień

Czasami trudno jest wiedzieć, co zrobić, gdy bliska osoba zmaga się z uzależnieniem. Może być trudno pamiętać, że możesz pomóc, a czasem możesz mieć wrażenie, że nic nie możesz zrobić. Prawda jest jednak taka, że istnieje wiele sposobów, aby wspierać kogoś, kto przechodzi terapię uzależnień, czy to pomagając mu się tam dostać, czy też wspierając go po powrocie do domu. Tutaj przyjrzymy się, jak działa terapia uzależnień i co możesz zrobić, aby pomóc bliskiej osobie w utrzymaniu trzeźwości.

 

W większości przypadków ambulatoryjny program odwykowy rozpoczyna się od detoksykacji, czyli usunięcia narkotyków i alkoholu z organizmu, podczas gdy jego systemy przystosowują się do ponownego zażywania narkotyków. Często odbywa się to za pomocą leków, które pomagają złagodzić objawy odstawienia i leków, które łagodzą lęk lub depresję spowodowaną brakiem równowagi chemicznej w mózgu.

 

Kiedy ktoś ukończył detoksykację, jest gotowy, aby rozpocząć swój plan leczenia na poważnie. Rodzaje leczenia różnią się znacznie w zależności od tego, jaki konkretnie rodzaj problemu z nadużywaniem substancji mają (na przykład, uzależnienie od marihuany kontra uzależnienie od kokainy). W niektórych przypadkach może to być nauka nowych umiejętności lub strategii radzenia sobie, podczas gdy w innych może to być uczestnictwo w grupach wsparcia lub programach. Zainteresowanym polecamy finanseweb.pl.