• Home
  • Jaki systemy izolacji do domowych instalacji CO?

Jaki systemy izolacji do domowych instalacji CO?

Izolowanie domowych systemów CO jest istotne zarówno z uwagi na komfort termiczny mieszkańców, jak i wysokość wydatków z tego tytułu. Im bardziej sprawna i lepiej izolowana będzie instalacja, tym mniejsze będą ubytki ciepła w czasie jego transportu ze źródła do zakończeń układu.

System izolacji do domowych układów CO 

Popularnym wyborem są otuliny wykonane z polietylenu (PE), odporne na szeroki zakres oddziaływań i temperatur. Są wytrzymałe i odporne na chemikalia. Jest to najczęstszy wybór w polskich gospodarstwach domowych. Bardziej wytrzymałe od nich są otuliny kauczukowe, odporne także na promienie UV oraz mrozy na poziomie -80 stopni. Styropian w formie kształtek nadaje się do zabezpieczania połączeń, punktów ujścia, armatury. Najrzadziej korzysta się z wełny mineralnej, dedykowanej głównie do użytku przemysłowego. 

Rozmiar otulin w użytku domowym 

W instalacjach domowych osłony będą nakładane przede wszystkim na orurowania, przez których ścianki uchodzi ciepło. Izolacja rur to pierwszy krok w kierunku uszczelnienia układu. Otuliny należy wybierać pod kątem wymogów instalacji, jej przebiegu i konstrukcji. Ważna jest przede wszystkim średnica rur, która powinna pasować do otworów w otulinach. Otuliny są dość elastyczne, jednak warto wybierać przede wszystkim te o cienkich i wysoce wydajnych ściankach. Najczęściej wybór pada na otuliny o grubości ścianek pomiędzy 20 a 30 mm. 

Długość wybranych otulin należy dopasować do długości elementów, które pragniesz osłonić. Warto zaopatrzyć się w kilka (lub nawet kilkanaście) dodatkowych metrów otulin. Ich niska cena sprzyja kupowaniu z nadwyżką. Otulina PE są łatwe do przycięcia oraz nadają się do wyginania, co ułatwia ich dopasowanie do posiadanej instalacji CO.